Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szachów!

Międzynarodowy Dzień Szachów został ustanowiony w 1966 roku w rocznicę założenia Międzynarodowej Federacji Szachowej, która powstała 20 lipca 1924 roku w Paryżu.

Wielu z Was na całym świecie będzie obchodzić Międzynarodowy Dzień Szachów, organizując różne zajęcia i wydarzenia związane z naszą ukochaną grą. W tym dniu prosimy członków społeczności szachowej, aby nauczyli kogoś grać w szachy. Im więcej, tym weselej! Niech to będzie sąsiad, siostrzenica, kolega lub dziadek – sprawmy, by szachowa rodzina się powiększyła. Nie zapomnij podzielić się swoimi doświadczeniami w mediach społecznościowych, używając hashtagu #MiędzynarodowyDzieńSzachów oraz #Internationalchessday. Udowodnijmy, że szachy są najczęściej graną grą na świecie! Według FIDE na całym świecie w szachy gra ponad 600 milionów ludzi.

W tym szczególnym dla nas dniu chcielibyśmy przypomnieć, że to właśnie Śląsk i Katowice od kilku lat regularnie stają się europejską stolicą szachów. W hali katowickiego Spodka gościmy najlepszych szachistów z Europy podczas Mistrzostw Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych 2022 i 2021. Oprócz wspomnianych Mistrzostw w Katowicach odbywają się również Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli oraz Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. A już za trzy tygodnie w Ustroniu rusza największy w Polsce Festiwal Szachowy w Ustroniu – Szachy w Ustroniu Łączą Pokolenia.  

20 lipca 2023 roku przypada również kolejna rocznica założenia Międzynarodowej Federacji Szachowej – FIDE (Fédération Internationale des Échecs). W tym roku obchodzi ona 99. urodziny! Szanownemu jubilatowi życzymy kolejnych lat sukcesów organizacyjnych i rozwoju szachów na całym świecie!