Karta żałobna – Zenon Sołek

W ostatnich dniach stycznia 2021. roku śląskie środowisko szachowe poniosło wielką stratę – 2 lutego przez przyjaciół w ostatnią drogę odprowadzony został inż. Zenon Sołek – jako inżynier budownictwa budowniczy wielu wspaniałych osiedli, budynków i obiektów, autorytet i wychowawca kadr budownictwa a jako szachista zawodnik i wychowawca młodych kadr szachistów.

Kariera szachowa inż. Zenona Sołka dzieli się na trzy okresy:

Okres poznański – w latach 50-tych ubiegłego wieku w trakcie studiów na Politechnice Poznańskiej reprezentował barwy AZS Poznań. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że kolegą klubowym inż. Zenona Sołka był wieloletni Wiceprezes Polskiego Związku Szachowego inż. Zbigniew Czajka.

Okres częstochowski – po ukończeniu studiów jako inżynier budownictwa otrzymał nakaz pracy w Częstochowie i po krótkiej aklimatyzacji zasilił drużynę Maratonu Częstochowa z którą w roku 1961 zdobył tytuł Drużynowego Mistrza Śląska będąc jednym z filarów tej drużyny. W późniejszych latach zaangażowanie w pracy zawodowej nie pozwalało mu na zbyt intensywny udział w turniejach i rozgrywkach drużynowych – grał praktycznie tylko w Częstochowie. Mimo tego był to najlepszy okres w jego karierze – do największych osiągnięć należą wyniki w Mistrzostwach Miasta i Półfinałach Mistrzostw Śląska. Szczególnie zdobyte 5. miejsce w roku 1965 jest bardzo cenne gdyż do zwycięzcy stracił tylko 1.5 pkt. a w pokonanym polu pozostawił mistrza Edwarda Nahlika i kandydatów Janusza Kwaśniewskiego i Stefana Dawidsona. Za te wyniki w roku 1967 otrzymał tytuł kandydata na mistrza..

1965 – Częstochowa – Mistrzostwa Miasta – I

1964 – Częstochowa – Półfinał Mistrzostw Śląska – III

1965 – Częstochowa – Półfinał Mistrzostw Śląska – V.

Dobrze zapowiadający się rozwój zawodniczej kariery szachowej przerywa duży sukces zawodowy – w roku 1967 Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach Jerzy Ziętek doceniając osiągnięcia zawodowe powołuje inż. Zenona Sołka na stanowisko Dyrektora Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Miejskiego nr 1 w Katowicach.

Kolejno zmieniała się nazwa przedsiębiorstwa: Kombinat Budowlany w Katowicach, Przedsiębiorstwo Budowlane „DOMBUD”, PB „DOMBUS” S.A. i status organizacyjny i prawny a Dyrektorem a następnie Prezesem pozostawał inż. Zenon Sołek. Dopiero na początku XXI w. po przekształceniu przedsiębiorstwa w spółkę prawa handlowego inż. Zenon Sołek przeszedł na emeryturę.

Od tego momentu rozpoczyna się okres katowicki – to gra inż. Zenona Sołka w wielu turniejach i prowadzenie zajęć z młodzieżą. Do gry w turniejach musiał się odpowiednio przystosować gdyż zasadniczo zmieniły się warunki rozgrywania imprez szachowych – szczególnie tempo gry – lecz zdyscyplinowanie i wiedza pozwalały mu osiągać dobre rezultaty. Jednak więcej radości przynosiła mu praca z młodzieżą poprzez przekazywanie wiedzy i kształtowanie charakterów. Nawiązał kontakt ze słynna Bazyliką o. Franciszkanów przy ul. Panewnickiej w Katowicach i tam wspólnie z Eugeniuszem Markiem w środy i piątki w domu parafialnym prowadzili zajęcia dla młodzieży i organizowali turnieje szachowe. Osobiście brał udział w wielu turniejach o zróżnicowanym poziomie gry uczestników 

osiągając przyzwoite rezultaty, tak jak np. w IV Mistrzostwach Polski Seniorów rozgrywanych w Ustroniu-Jaszowcu – będąc drugim najstarszym uczestnikiem – w kategorii +75 pozwolił wyprzedzić się tylko trzem uczestnikom (k Jerzy Kot, mf Władysław Pojedziniec i k Władysław Drążek) pozostawiając w pokonanym polu wielu młodszych konkurentów. To był ostatni turniej na którym spotkaliśmy inż. Zenona Sołka przy szachownicy i będzie nam Go bardzo brakowało w tego typu turniejach.

Koniecznym jest także zaznaczyć, że inż. Zenon Sołek w latach gdy kierował Kombinatem Budowlanym chociaż bardzo rzadko brał udziału w imprezach szachowych – należał do katowickiego „Kolejarza” – to w miarę możliwości służył pomocą Śląskiemu Związkowi Szachowemu czy to udostępniając na imprezy szachowe lokal przy ul. Drzymały czy też wypożyczając tabor autokarowy na przewóz reprezentantów Śląska na mecze międzyokręgowe czy też innych okolicznościach takich jak np. w dniu wolnym od gry uczestniczki Mistrzostw Europy Juniorek w roku 1984 i ich opiekunów na wycieczkę po Ziemi Śląskiej.

Za zaangażowanie w życie szachowe Śląskiego Związku Szachowego został odznaczony:

– 1973 Srebrną odznaką honorową Polskiego Związku Szachowego,

– 1986 Złotą odznaką honorową Polskiego Związku Szachowego,

– 2016 Odznaką „Przyjaciel Szachów”.

Inż. Zenon Sołek pozostanie w pamięci środowiska szachowego jako zdyscyplinowany uczestnik rozgrywek szachowych i służący pomocą kulturalny, ciepły człowiek.