Judit Polgar ponownie w Katowicach

Judit Polgar, jedna z najwybitniejszych szachistek w historii, ponownie pojawi się w Katowicach. W dniach od 8 do 10 września 2023 roku weźmie udział w X Katowickim Festiwalu Szachowym.

Polgar urodziła się w Budapeszcie w 1976 roku. W wieku 5 lat nauczyła się grać w szachy, a już jako 12-latka zdobyła złoty medal w mistrzostwach świata juniorów. W 1991 roku została najmłodszym arcymistrzem w historii, mając zaledwie 15 lat i 4 miesiące.

Judit Polgar (World Chess Hall of Fame) fot. Crystal Fuller


W swojej karierze Judit Polgar odniosła wiele sukcesów. Była m.in.:

  • najlepszą szachistą kobiet na świecie przez 26 lat (1989-2015)
  • pierwszą kobietą, która przekroczyła próg 2700 punktów rankingowych
  • trzykrotna medalistka olimpiad szachowych: wspólnie z drużyną – dwukrotnie srebrna (2002, 2014) oraz indywidualnie – brązowa (2002 – na II szachownicy)

W 2014 roku Polgar zakończyła karierę zawodową. Od tego czasu nadal jest aktywna w szachach, udzielając się w różnych projektach promocyjnych i edukacyjnych.

W 2015 roku Polgar odwiedziła Katowice podczas Szachowego Turnieju Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W tym roku będzie miała okazję ponownie zaprezentować swoje umiejętności w stolicy Śląska.

X Katowicki Festiwal Szachowy to wyjątkowe wydarzenie, które przyciąga miłośników szachów z całego świata. W tym roku Festiwal będzie miał bogatą ofertę, w tym:

  • turnieje szachowe dla amatorów i profesjonalistów
  • pokazy gry w szachy i warsztaty dla dzieci

Festiwal jest doskonałą okazją do poznania tej pięknej i wymagającej gry.
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w X Katowickim Festiwalu Szachowym!

  1. Judit Polgar (World Chess Hall of Fame) fot. Crystal Fuller ↩︎

Pozostałe aktualności