• Śląski Związek Szachowy w Katowicach
02 czerwiec

Józef Kujawa

Napisał 

kujawaW nocy z 8 na 9 marca 2011 zmarł Józef KUJAWA. Całe swoje życie związany był z Wisłą. Tu mieszkał i pracował (w Ośrodku Start). Był wielkim miłośnikiem królewskiej gry. Wielu z nas miało okazję spotkać się z Nim bezpośrednio przy szachownicy. Był uczniem prof. Tadeusza Przybyły. Posiadał I kategorię szachową, ale na swym koncie miał już normę kandydacką (w tamtych czasach niestety normy jeszcze przepadały).

W roku 1973 został wicemistrzem Śląska seniorów (za Karolem Pinkasem, uzyskał wtedy awans do półfinałów mistrzostw Polski). W roku 1979 zdobył tytuł mistrza województwa bielskiego w grze błyskawicznej. Był również wielokrotnym mistrzem Wisły. Reprezentował m. in. kluby Start Wisłę, Olimpię Goleszów i Wisła Wisłę. Dał się poznać również, jako organizator turniejów błyskawicznych – Memoriału prof. Tadeusza Przybyły, których rozegrano już 11 edycji oraz licznych symultan na wiślańskim rynku. Prowadził również działalność szkoleniową wśród dzieci i młodzieży. W latach 1996–1999 był członkiem Zarządu OZSzach. Bielsko–Biała. Wyróżniony brązową honorową odznaką PZSzach. (1991). Miał dopiero 63 lata. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Czytany 1080 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 26 maj 2016 22:23
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dane kontaktowe

Śląski Związek Szachowy

ul. Kossaka 23, 41-803 Zabrze

Tel: +48 506-153-142

Email:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasza misja

Śląski Związek Szachowy został założony w 1924 roku. Nasza misja to rozwój i popularyzacja królewskiej gry oraz   koordynacja   działań  klubów  i  sekcji  szachowych z terenu całego województwa śląskiego ze szczególnym uwzględnieniem wyczynu sportowego.