• Śląski Związek Szachowy w Katowicach
Z żałobnej karty

Z żałobnej karty (8)

29 wrzesień

„Człowiek odchodzi, pamięć pozostaje”

Dnia 27 września 2017 roku odszedł

ŚP Roman Dawidów

Wieloletni działacz, zawodnik, trener, prekursor jastrzębskich szachów

Panu Jackowi i całej Rodzinie

Składamy wyrazy głębokiego współczucia

Zarząd i zawodnicy UKS „Pionier” Jastrzębie-Zdrój

misiuga andrzejW dniu 27 lipca 2013 roku zmarł czołowy zawodnik Podbeskidzia kandydat na mistrza Andrzej Misiuga.

Urodził się w Goleszowie, tu rozpoczynał swoją przygodę z szachami. Po ślubie przeprowadził się do Ustronia. Związany był z różnymi klubami byłego już województwa bielskiego: „Olimpią" Goleszów, „Sołą" Łęki, BBTS-em Bielsko-Biała (uczestniczył w rozgrywkach I ligi w latach 1986 i 1988), „Pasjonatem" Dankowice.

Był mistrzem województwa bielskiego w szachach klasycznych (1976 i 1978) oraz w grze błyskawicznej (1983 i 1988). Dwukrotnie z Bielską Sekcją Gry Korespondencyjnej zdobywał Drużynowe Mistrzostwo Polski: 1990-1992 i 1992-1994. W latach 1982–1984 był członkiem Zarządu OZSzach. Bielsko–Biała. Wyróżniony brązową honorową odznaką PZSzach. (1991).

Lubił grać partie błyskawiczne i szybkie. Jego ostatnim turniejem był Mokate open w Goleszowie w lutym tego roku. Prowadził również działalność szkoleniową wśród dzieci i młodzieży. Do końca życia interesował się wydarzeniami szachowymi. Miał dopiero 55 lat.


Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

sikora kazimierzSzachy na Podbeskidziu dotknęła kolejna bolesna strata. W sobotę 12.03.2011 żegnaliśmy w Wiśle śp Józefa Kujawę. Tymczasem w niedzielę 13.03.2011 zmarł Kazimierz SIKORA. Całe swoje szachowe życie związany był z BBTS WŁÓKNIARZ Bielsko-Biała. Początkowo był zawodnikiem (posiadał I kategorię szachową uzyskaną w 1960 roku), a później działaczem tego klubu. I to właśnie za jego czasów klub odnosił największe sukcesy – najpierw awans do I ligi (1985), a następnie zdobycie tytułu Drużynowych Mistrzów Polski (1990), trzykrotnie wicemistrzów (1991, 1994, 1995) i raz brązowych medali (1992).

Prowadził działalność szkoleniową wśród dzieci i młodzieży.
Był sędzią szachowym I klasy (od 1987). W latach 1980–1991 był członkiem Zarządu OZSzach. Bielsko-Biała, a w 1982 pełnił obowiązki Prezesa Związku. Jako pierwszy, po powstaniu województwa bielskiego, wyróżniony został złotą honorową odznaką PZSzach. (1979).
W maju bieżącego roku skończyłby 80 lat. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

kujawaW nocy z 8 na 9 marca 2011 zmarł Józef KUJAWA. Całe swoje życie związany był z Wisłą. Tu mieszkał i pracował (w Ośrodku Start). Był wielkim miłośnikiem królewskiej gry. Wielu z nas miało okazję spotkać się z Nim bezpośrednio przy szachownicy. Był uczniem prof. Tadeusza Przybyły. Posiadał I kategorię szachową, ale na swym koncie miał już normę kandydacką (w tamtych czasach niestety normy jeszcze przepadały).

W roku 1973 został wicemistrzem Śląska seniorów (za Karolem Pinkasem, uzyskał wtedy awans do półfinałów mistrzostw Polski). W roku 1979 zdobył tytuł mistrza województwa bielskiego w grze błyskawicznej. Był również wielokrotnym mistrzem Wisły. Reprezentował m. in. kluby Start Wisłę, Olimpię Goleszów i Wisła Wisłę. Dał się poznać również, jako organizator turniejów błyskawicznych – Memoriału prof. Tadeusza Przybyły, których rozegrano już 11 edycji oraz licznych symultan na wiślańskim rynku. Prowadził również działalność szkoleniową wśród dzieci i młodzieży. W latach 1996–1999 był członkiem Zarządu OZSzach. Bielsko–Biała. Wyróżniony brązową honorową odznaką PZSzach. (1991). Miał dopiero 63 lata. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

W dniu 6 września 2010 zmarł ALOJZY PŁONKA - chorzowski szachista, sędzia, śląski działacz szachowy, prezes Śląskiego Związku Szachowego w latach 1973-80.

"Pana Alojzego poznałem osobiście w 1975r.kiedy rejestrowałem nowo powstały klub HetMaN Szopienice. Był trochę zaskoczony, że w Katowicach powstał następny klub szachowy obok takich potentatów jak Kolejarz, Start, GKS czy Słowian, Podlesianka, Kleofas. Jednak zarazem zadowolony nie tylko z powstałego klubu ale przede wszystkim z młodego kierownictwa (mieliśmy wtenczas nieco ponad 20 lat). Skierował do mnie takie słowa "no śpiku pokosz teraz co potrafisz,a jak ci bydzie ciynszko to przyjdź do nos my ci pomogymy." Podpowiadał jak prowadzić klub ale i wymagał rzetelności. Opieprzył ale i ciepnył wicym. Za swojej prezesury prowadził Związek "twardą ręką" a pomimo tego nie znam takich osób, którzy mieliby o to pretensje. Pan Alojzy był dużej postury i takie miał również serce do szachów."

Panie Prezesie, zawsze będzie Pan z nami
Klimczok Krystian

W dniu 17 sierpnia 2010 r. zmarł w wieku 86 lat Jerzy Sowiński wybitny szachista śląski, współzałożyciel AZS Gliwice, finalista X Indywidualnych Mistrzostw Polski. W latach 1949r. i 1955r. w Drużynowych Mistrzostwach Polski był mocnym ogniwem AZS Gliwice, które zdobyło tytuły Mistrza Polski. W 2004r.na obchodach 80-lecia Śląskiego Związku Szachowego został Honorowym Członkiem naszego Związku. Ze złotej drużyny AZS Gliwice i z naszych szeregów odszedł wybitny działacz i szachista.

Cześć Jego Pamięci
Krystian Klimczok
Prezes Śląskiego Związku Szachowego

Zmarł pan Jacek Lizak, założyciel SSz Strzybniczanka Tarnowskie Góry.

sarnaW dniu 21.07.2008 zmarł nagle kolega km Edward Sarna.

Był związany z Jaworznem. To on wraz z obecnym prezesem JKSz MCKiS Jaworzno Władysławem Winiarczykiem był założycielem tego prężnego klubu. Szlify szachowe zdobywał w "Starcie" Katowice. Swe umiejętności przelał na ukochaną ziemię jaworznicką, gdzie był aktywnym działaczem, sędzią i wychowawcą wielu młodych szachistów. Wielokrotnym mistrzem Jaworzna, zdobywcą czołowych miejsc w turniejach międzynarodowych. Człowiekiem pełnym energii.Będzie nam Ciebie brakować.

Zbigniew Kądziołka
Krystian Klimczok

Dane kontaktowe

Śląski Związek Szachowy

ul. Kossaka 23, 41-803 Zabrze

Tel: +48 506-153-142

Email:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasza misja

Śląski Związek Szachowy został założony w 1924 roku. Nasza misja to rozwój i popularyzacja królewskiej gry oraz   koordynacja   działań  klubów  i  sekcji  szachowych z terenu całego województwa śląskiego ze szczególnym uwzględnieniem wyczynu sportowego.